Working.
Please stand by.

Thanks to all who participated in the Brewcommune & Chapman Crafted Challenge - GABF Pro-AM.

There were 78 entries judged and 65 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stBrian Bennett
Co-Brewer: Sam Babikian, Brian Nolan
Pontiff Porter9C: Baltic PorterBrewCommune

Winning Entries

Category 1: Standard American Beer (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian Bennett
Co-Brewer: Sam Babikian, Brian Nolan
Concubine Cream Ale1C: Cream AleBrewCommune
2ndCurtis GuillenThe Good Stuff1B: American LagerBrewCommune
3rdCurtis GuillenWatered Down1A: American Light LagerBrewCommune

Category 5: Pale Bitter European Beer (3 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
3rdBrent RahnExport5C: German ExportbierBrewCommune

Category 7: Amber Bitter European Beer (2 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBart SchaeferAdeline Rose7A: Vienna Lager
2ndBen SookyingRed Happiness7A: Vienna LagerCrown of the Valley Brewing Society

Category 8: Dark European Lager (2 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
2ndMike NeiceDrunkel8A: Munich DunkelPhantom Homebrew

Category 9: Strong European Beer (3 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian Bennett
Co-Brewer: Sam Babikian, Brian Nolan
Pontiff Porter9C: Baltic PorterBrewCommune
3rdGreg HintonMerklebock9A: Doppelbock BrewCommune

Category 15: Irish Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
3rdBart SchaeferMaylee's Irish Red15A: Irish Red Ale

Category 16: Dark British Beer (3 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRobert SmithOil Spill16D: Foreign Extra StoutBrew Knights [CA]
2ndJason Dunn
Co-Brewer: Mandy Porter
Top O' the Mornin'16B: Oatmeal StoutInland Empire Brewers [CA]
HMLoc Le
Co-Brewer: Jeff Pham
Loc Le16A: Sweet Stout

Category 18: Pale American Ale (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrad WarbianyHoppy Blonde Ale18A: Blonde AleBrewCommune
2ndNikolas Isely
Co-Brewer: Ed Couce
Tropical Pale Ale18B: American Pale AleImmersion Chillers
3rdNoah LilienNoah's Pale Ale18B: American Pale Ale

Category 20: American Porter and Stout (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrad WarbianyRis20C: Imperial StoutBrewCommune
2ndScott KoehmNot My Idea20A: American PorterBrewCommune
3rdCurtis Guillen
Co-Brewer: Eric Pineda
Girthy Diver20C: Imperial StoutBrewCommune

Category 21: IPA (23 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBen WilsonHoptiana21B7: New England IPA Long Beach Homebrewers
2ndPaul WatsonIPA21A: American IPA
3rdPaul WatsonNes Chainsmoker IPA21B7: New England IPA

Category 22: Strong American Ale (4 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMike NeiceBw22C: American BarleywinePhantom Homebrew
3rdMichael Bennett
Co-Brewer: Spencer Howmann
Telamon Ajax Barleywine22C: American BarleywineBrewCommune

Category 30: Spiced Beer (3 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
2ndBen SookyingWifey's Latte30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Crown of the Valley Brewing Society